• An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow

Turisztikai Nógrád és Polyána-hegyalja Területi Idegenforgalmi Szervezet, a Besztercebányai Megyei Önkormányzat Fejlesztési Ügynöksége
„A füleki várhegy alatt lévő földalatti folyosók megnyitásának 2. szakasza – a komplett szellőzőrendszer és a térelválasztó rácsok kiépítése“

A füleki vár kezelőjeként működő Füleki Vármúzeum 2018.május 19-én nyitotta meg a II. világháború idejéből származó, a várhegy alatt lévő egykori légoltalmi óvóhely kapuit. A két egymással összekötött földalatti folyosó megnyitását részletes, az eredetüket feltáró történeti kutatás, a helyiségek kitisztítása, terepeligazítás, fém bejárati ajtó elkészítése és beszerelése, villamos áram bevezetése, valamint a „Fülek 1938-1945“ című tematikus helytörténeti kiállítás létrehozása előzte meg, amely a folyosók egyikében kapott helyet. A felsorolt tevékenységek a munkaigényes pályázat első szakaszában zajlottak. Az intézmény célja a projekt folytatása volt – egy következő kiállítás megrendezése a másik folyosóban. Mivel maga a várhegy a Cseres-hegység területén zajló vulkáni tevékenység egyik legszemléltetőbb példája, a tervezett kiállítás éppen ezért a környék tűzhányóinak és ásványkészleteinek múltját lenne hivatott bemutatni.

A beltér klímája (93%-os páratartalom) azonban a folyosók megnyitását követően váratlan problémákat okozott, melyeket rövid időn belül orvosolni kellett. A nedves levegő igen rossz hatással volt a kiállított tárgyakra, ugyanis a víz azok felületén csapódott le. A pályázat második szakasza ezt a problémát próbálta megoldani a komplex szellőzőrendszer segítségével. A projekt kimeneteleként megépült a szellőzőrendszer, amely egy nagy teljesítményű ventilátor, PVC csőrendszer és szintén nagy teljesítményű, hordozható páraelszívó berendezés segítségével biztosítja a levegő áramlását a folyosók minden részében. A rendszer részét képezik továbbá a hajlékony csővezetékekkel kompatibilis fémrácsok, amelyek a két folyosót összekötő térben találhatók. 

A pályázatot a Besztercebányai Megyei Önkormányzat Fejlesztési Ügynöksége támogatta 6000,- eurónyi összeggel, a Turisztikai Nógrád és Polyána-hegyalja Területi Idegenforgalmi Szervezet együttműködésével.

 
 
 
 
Ez a weboldal a felhasználói élmény fokozása érdekében sütiket (cookie) használ.